top of page

Környezet-, és Kézműveskultúra tanszak

A 2024/2025 tanévre való beiratkozás az alábbiak szerint történik:

 

  • az adott tanszakok jelentkezési lapjai letölthetÅ‘ek az adott tanszak menüpontjában

  • a letöltött jelentkezési lapokat digitálisan kérjük kitölteni és e-mailen elküldeni az iskola e-mail címére (titkarsag@kanyargoami.com

  • felvételi szándékukat telefonon is jelezhetik munkanapokon 10-16 óra között a +3630 720 9489-es telefonszámon

  • Jelentkezési határidÅ‘: 2024. augusztus 31.
     

E-mail cím, amire a jelentkezési lapokat várjuk:

titkarsag@kanyargoami.com

 

Ha kérdésük van a fenti elérhetÅ‘ségeken, az adott idÅ‘ben feltehetik és igyekszünk azt megválaszolni.

311238682_620552799703699_7125340128615344640_n__1_.jpg

A környezet– és kézműves kultúra műhelygyakorlat célja a környezetkultúra és a kézműves tevékenységek iránti nyitottság kialakítása, az általános és szakirányú ismeretek átadása révén a környezettudatos magatartás, az igényes kézműves tárgyalkotás képességének megalapozása. Célja továbbá a munkakultúra, a feladattudatos, kitartó munkavégzés alapjainak elsajátítatása, azoknak az elméleti és gyakorlati ismereteknek a megalapozása, melyek a tervezéstÅ‘l a kivitelezésig biztosítják a meghatározott célú feladat, alkotómunka elvégzését. Mindezzel a környezet-harmonikus életvitel, a környezetalakítás képességének, az értékteremtés, –megÅ‘rzés igényének kialakítása.

A műhelygyakorlat feladata a környezetkultúra, az ember alkotta tárgyi világ széleskörű megismertetése, a kézműves tevékenységek szerepének feltárása a mindennapi életben és a modern viszonyok közt. A hazai és az egyetemes tárgykultúra kiemelkedÅ‘ alkotásain keresztül megismertetni a tanulókkal a tárgykultúra funkcionális területeit, a felhasználható anyagokat, tulajdonságaikat, az alkalmazott eszközöket, használatukat, a készítési technikákat, az esztétikai törvényszerűségeket. Feladata emellett az ismeretek alkotó jellegű alkalmazásának elsajátítatása, a múlt értékeinek a mai környezet– és tárgykultúrába való szerves beépítési lehetÅ‘ségeinek felismertetése.

A hagyományok megismertetésével múltunk, népművészeti és iparművészeti örökségünk megbecsülése, megszerettetése, a hovatartozás–tudat mélyítése. Más korok és népek környezet– és tárgykultúrájának megismertetésével a látásmód szélesítése, az empátia és a tolerancia kialakítása. Tárgyelemzéseken és a tárgyalkotó tevékenységen keresztül, a tárgy, a környezet és az ember viszonyának felfedeztetése, a természethez, környezethez való kötÅ‘dés mélyítése, a helyes felhasználói és fogyasztói magatartásformák kialakítása. Az alkotói tevékenységen keresztül a manuális és konstruáló képességek fejlesztése, az esztétikai érzékenység és ítélÅ‘képesség mélyítése, az önkifejezés, az önmegvalósítás lehetÅ‘ségének felfedeztetése. A környezet– és kézműves kultúra műhelymunka során baleset– és környezetvédelmi elÅ‘írásokkal is megismerkednek tanulóink.

Ennek érdekében az oktatás a tanuló életkori sajátosságait figyelembe véve az alapfok és a továbbképzÅ‘ évfolyamain egyaránt hangsúlyosan alapoz a gyűjtÅ‘munkára, a rekonstruálás és az átírás metodikájára, a kreativitásra. Az elsajátítandó elméleti és gyakorlati témakörök, tartalmak komplex szemlélettel, egymással szintézisben lévÅ‘ rendszert alkotva jeleníthetÅ‘k meg a tanítás folyamatában. Az élményszerű tapasztalatszerzés, az önművelés megalapozása érdekében javasoljuk könyvtár–, múzeum– és kiállítás–látogatások beépítését a műhelymunkába.

bottom of page